A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Jihoafrická republika - Cestopisy

Nezapomenutelná Jižní Afrika

Kouzlo Jižní Afriky spočívá v tom, že nikdy nevíte, co si pro vás chystá. Existuje spousta předsudků a vyložených nesmyslů, které jsou u nás o této zemi šířeny. Musela jsem tam jet a sama se přesvědčit, co z toho je pravda a co ne. Můj cestopis pojednává o šestiměsíčním pobytu v Kapském Městě, během kterých jsem se do země na jižním cípu Afriky beznadějně zamilovala. Tamější rozmanitá příroda a lidská vstřícnost mne naprosto uchvátily. A tak i když je bezpečnostní situace v JAR nadále vyhrocená, rozhodně stojí za to zajet se tam alespoň podívat a získat tak nezapomenutelný zážitek.

V Jižní Africe jsem v rámci pracovního pobytu strávila celých šest měsíců. Původní plán byl sice o tři měsíce kratší, Kapské Město se mi ale natolik zalíbilo, že jsem z něj nechtěla odejít tak rychle. Upřímně, ještě stále mi chybí. Proto také píšu tento článek – abych své postřehy a zkušenosti mohla předat zase dál. Někomu, kdo třeba cestu do JAR zvažuje a neví, na co se má připravit. Taky tedy – připravte se na výjimečný zážitek, který hned tak nezapomenete.

Že máte Jihoafrickou republiku spojenou s vysokou mírou kriminality, přetrvávajícími rasovými problémy a žalostnou ekonomickou situací? Tak to vám asociace fungují naprostou správně. Nedokážu ani spočítat, kolik příběhů o nepochopitelných zločinech, korupci a genocidních výrocích Jihoafrických vysokých státních činitelů jsem už slyšela. Říkala jsem si, který šílenec by tam asi tak chtěl žít. Já tedy rozhodně ne. Na druhou stranu (a uznejte sami, že vám to také vrtá hlavou) mě ale lákalo vypátrat, co to na té Jižní Africe je, že tam lidé za těchto podmínek zůstávají. Přitom by se jinde mohli mít lépe. Nebo nemohli? Po šesti měsících strávených ve stínu Table Mountain už tomu asi rozumím. Tamější život se sice hodně liší od toho našeho, evropského, dá se na něj však až nebezpečně rychle zvyknout. Po osvojení několika základních pravidel obezřetného chování pak zjistíte, že si bez zbytečných obav a starostí můžete krásy Jižní Afriky naplno vychutnat.

Abych však nikoho nemátla – Jižní Afrika je a bude pro kteréhokoliv Evropana značným rozčarováním. Proč? Protože jsme tu například zvyklí na to, že se i bez auta kamkoliv bez obtíží (a někdy dokonce rychleji než autem) dostaneme. Také si asi nedovedeme představit třeba jen jedinou hodinu bez elektřiny. Když stávkují zaměstnanci veřejných institucí, je kolem toho velký poprask a spousta řečí. A pokud se o sebe v určitých situacích nedokážeme postarat, můžeme se alespoň částečně spolehnout na podporu státu. Tak na toto všechno v Jihoafrické republice musíte zapomenout. Nemyslete si, že na vás kdokoliv bude brát ohledy, pro státní/ úřednický aparát to bohužel platí dvojnásob. Když vám Jihoafričan oznámí, že je něco „za rohem“, připravte se minimálně na půlden strávený v autě. Auto se rozhodně hodí, MHD v našem slova smyslu tam zatím neexistuje. Na druhou stranu když vás pustí po obědě domů z práce kvůli několikahodinovému výpadku elektřiny, raději se moc nedivte a užívejte si to. Zmíněné zajímavosti jsou pouze stručným výčtem dlouhého seznamu. Pro mě bylo třeba největším omezením, že jsem nemohla za tmy sama na ulici. Prý je to nebezpečné i pro zasloužilého šampiona těžké váhy. Pud sebezáchovy tedy zvítězil nad touhou po nočních výletech. Neznamená to, že lidé nechodí v noci ven. Jen raději uspořádají párty doma nebo se jezdí bavit do klubů ve větších skupinách. Nic, čemu by se člověk nemohl přizpůsobit, že?

Obecná pravidla bezpečnosti se nijak neliší od těch u nás. Chraňte si zuby nehty svůj majetek a své zdraví. Předně se ujistěte, že vaše budoucí ubytování je na bezpečném místě, má dobré spojení do centra a fungující zabezpečení (běžné jsou elektrická oplocení, alarmové systémy nebo i nonstop hlídací služba). Právě specifické zabezpečení domů a bytů v Jižní Africe zvyšuje ceny za nájem na úroveň podobnou té v Západní Evropě. Dalším pravidlem je nestopovat a nebrat do auta případné stopaře. Parkovat pokud možno na viditelných místech a nenechávat nic volně ležet na sedačkách. Co bych chtěla dvakrát zdůraznit (!!) - nikdy nesedejte za volant opilí. Slyšela jsem, že vyváznout ve zdraví ze zadržovací cely Jihoafrické policejní stanice je nadlidský výkon. To samé platí o výletech do tzv. townships, slumů chcete-li. I když od pádu apartheidu uplynulo už nějakých 18 let, vztahy mezi lidmi rozdílné barvy pleti jsou v JAR stále napjaté. Není to pravidlem, ve městě kupříkladu narazíte na původní Africké obyvatele i na potomky bývalých kolonistů (a také „coloured“ people, děti rodičů odlišného rasového původu) a v naprosté většině případů nebudete mít žádné problémy. Částečně je to proto, že nikdo nemá důvod chovat se nevlídně k turistům (ano, je to prý na nás vidět ještě než promluvíme). Navíc mentalita obyvatel Kapského Města je v zásadě přátelská a vstřícná. Pokud nemáte velké výhrady proti žebráctví a nevadí vám prodavači harampádí na křižovatkách, v centru města si zvyknete snadno a rychle.

Věcí, které je třeba vědět a zařídit před cestou do Jižní Afriky, není kupodivu příliš mnoho. Neexistují žádná povinná očkování (pro pobyty ve městě je dobré být naočkován proti žloutence a meningitidě, pro pobyty mimo město se informujte na výskyt malárie a hodí se prý i očkování proti břišnímu tyfu) a při návštěvě o délce trvání do 90 dní nemusíte mít ani víza. Jak jsem již zmínila, sama jsem se nakonec rozhodla zdržet se v Kapském Městě o čtvrt roku déle, o víza jsem proto žádala až na místě. Potřebujete k tomu sice tunu dokumentů – prodlouženou letenkou počínaje a potvrzením dostatku finančních prostředků konče – ale údajně když už všechny ty dokumenty zkompletujete, víza vám pak dají. Což se v mém případě stalo. Sice až tři dny před odletem domů, ale stalo. Pro úplnost bych ráda dodala, že moje dřívější stížnosti na neochotu a zpomalenost našich úředníků byly neoprávněné. Tímto se jim omlouvám. Jste zlatí!

Teprve až vaše letadlo přistane na letišti v Kapském Městě, uvědomíte si, jak cestování ze severní na jižní polokouli může být matoucí. Když poletíte v období našeho léta, v Jižní Africe bude zima. Na jednu stranu si říkáte: „No co, zima v Africe bude stejná jako léto v Evropě“, což není moc daleko od pravdy - na druhou stranu Jihoafričané o topení možná slyšeli, nikdy však žádné neviděli a tak se i 10°C stává značně nepříjemnou teplotou (když ji máte doma). Připravte se také na to, že koupání v Indickém oceánu skýtá kromě potěšení také nebezpečí v podobě Velkých bílých žraloků. Jakmile nějakého pozorovatelé na přilehlých kopcích zahlédnou, budete nemilosrdně vyhnáni z vody. Tento systém funguje celkem obstojně. Pokud se vám ale zdá nespolehlivý, můžete se koupat v Atlantském oceánu. Tam je voda tak ledová, že se do ní ani řádně otužilý žralok neodváží strčit ploutev. Vodní radovánky jsou však pouze jednou z možností, jak lze v Kapském Městě trávit volný čas. Když není počasí přímo na koupání, doporučuji výlet na mys Dobré naděje (pozor na dotěrné paviány!) nebo výšlap na Stolovou horu. Nepopsatelný zážitek jsem měla z výhledů, které nabízí část města zvaná Table View ale i z návštěvy vinic v okolí města Stellenbosch. Pozor - sluncem ochucená Jihoafrická vína vám pak doma budou chybět.

Jestli ještě nejste zahlceni informacemi, ráda bych se také chvíli zastavila u některých dalších lákadel a specifik Jihoafrické republiky. Pokud budete mít tu možnost, vyjeďte na pár dní z města do některého z národních parků. Já jsem měla možnost strávit týden ve Waterberg Game Reserve a byl to upřímně jeden z nejsilnějších zážitků mého života. Také pro milovníky adrenalinu má (kromě zmíněného výletu do divočiny) Kapské Město a jeho okolí rozhodně co nabídnout. Surfování možná není zrovna typickým příkladem adrenalinového sportu, pokud si k tomu však přimyslíte ty potenciální žraloky blížící se k pobřeží, hned to vypadá jinak, nemyslíte? Jestli se seznámíte s domorodci, určitě se nevyhnete grilovací párty, tzv. braai, která patří k národním tradicím. Jihoafričané grilují hodně a grilují rádi. V zimě, v létě, za deště i ve větru. Doneste kus masa a něco k zakousnutí a bez problému zapadnete. Nebuďte rozčarovaní, pokud se vám místní budou zdát příliš upřímní. Jiný kraj, jiný mrav. Byla jsem poučena, že čím víc si vás kamarád dobírá, tím víc vás má rád. Z toho jsem vyvodila, že mne i sebe navzájem Jihoafričané přímo milují. Snad jim to i zůstane.

Co tedy říci závěrem? Ať už jste o Jižní Africe slyšeli kdekoliv cokoliv, vyplatí se tam zajet a udělat si vlastní obrázek. Možná vám to přijde neuvěřitelné, ale samotné Kapské Město není svou kulturou ani životními podmínkami příliš vzdálené Evropským velkoměstům. Poznáte to nejenom na cenovkách v obchodech, ale i ve tvářích tamějších (původem nezřídka Evropských) obyvatel. Musíte ovšem počítat s jistým omezením, obzvlášť pokud do JAR cestujete za pracovními zkušenostmi. Zaměstnávání cizinců totiž není dle zákona žádoucí (to nejspíše pramení z vysoké míry nezaměstnanosti) a tak se i práce stážistů stává v podstatě jakýmsi dobrovolnictvím. Oficiálně za ni totiž nemůžete dostat zaplaceno. Jihoafrické firmy tak rády najímají studenty z Evropských univerzit – jedná se o levnou a alespoň částečně kvalifikovanou pracovní sílu. Především té kvalifikované je v JAR stále nedostatek. Pro mě půlrok strávený v Jihoafrické republice znamenal obrovskou zkušenost v rámci pracovních poznatků i mezilidských vztahů. Také jsem viděla přírodu v podobě, o níž jsem dříve doslova jen snila. Každému, kdo touží po nevšedních zážitcích a chce si zkusit trochu jiný život, mohu cestu do Jihoafrické republiky vřele doporučit.

další cestopisy
Komentáře
2
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Neregistrovaný uživatel
09.03.2016 06:50:14 194.213.41.***
Neregistrovaný uživatel
30.01.2014 15:31:19 83.216.178.***
 

(((clap)))

  • Anonym (4)
  • Anonym (7)
Zpět na všechny diskuze